Nie wyczerpaliśmy tematu? Daj nam o tym znać!
W przypadku, gdy nie opisaliśmy wystarczająco tematu, to daj nam szansę na poprawę, i napisz o tym.
Wszystkie niezbędne informacje jak się z nami skontaktować znajdziesz tutaj.
Dla jednych ulubiona forma wypowiedzi, dla drugich – wręcz przeciwnie. Mimo że należy do jednej z łatwiejszych do napisania, może przysporzyć nie lada problemów. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak podejść do tego zadania.
Podstawy, czyli kilka wskazówek na początek
Każde opowiadanie, niezależnie od rodzaju, musi mieć charakterystyczną, trójdzielną budowę w postaci wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
Najważniejsze, aby każdy z tych elementów był oddzielony akapitem.
Uwaga: w rozwinięciu opowiadania, w zależności od potrzeb, możesz użyć dowolnej liczby akapitów.
Opowiadanie nie powinno być zbyt długie i rozbudowane. Dlatego nie należy się zbytnio rozpisywać.
Warto przemyśleć hierarchię wydarzeń – tym najważniejszym poświęć więcej uwagi, tym pobocznym natomiast mniej. Te niewnoszące nic istotnego do historii możesz zupełnie pominąć.
Częstym, dużym błędem jest używanie naprzemiennie czasowników np. w czasie teraźniejszym (robi, idzie) i przeszłym (robił, szedł).
Zwracaj uwagę na to, by konsekwentnie pisać w jednym, wybranym czasie.
Równie ważnym etapem jest wybór rodzaju narracji. Możesz opisywać wydarzenia z punktu widzenia uczestnika wydarzeń (narracja pierwszoosobowa) lub wszechwiedzącego obserwatora spoza świata przedstawionego (narracja trzecioosobowa).
Dynamika tekstu to coś, co nadaje utworowi tempo.
Dynamizacji tekstu służą m.in. czasowniki, dialogi oraz proste, krótkie zdania. Gdy zadbasz o ich odpowiednią ilość, Twój tekst będzie dla czytelnika ciekawszy i łatwiejszy w odbiorze.
Liczne powtórzenia to również częsty błąd piszących opowiadania. Pamiętaj o tym, by nie używać tego samego słowa w zbyt bliskim otoczeniu – możesz np. zastąpić go innym, bliskoznacznym wyrazem.
To, co należy mieć, zanim przystąpisz do pisania, to pomysł na fabułę. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje opowiadań – twórcze oraz odtwórcze.
W tym przypadku jesteś zdany na siebie i swoją wyobraźnię. Tym samym, masz większe pole do popisu.
Jeśli temat nie jest narzucony, pierwszym zadaniem jest wymyślenie go. Inspiracją może być wszystko – od własnych przeżyć, zaobserwowanych sytuacji, przez zdarzenia historyczne, aż do zupełnie zmyślonych wydarzeń, gdzie autor puszcza wodze fantazji.
Jeśli nie masz pomysłu o czym napisać, spróbuj zacząć od wymyślenia głównego, najważniejszego wątku – czegoś, co będzie oznaczało przewrót sprawy, punkt kulminacyjny opowieści. Od tego miejsca czas może biec w dwie strony: w jedną – do początku historii, czyli wyjaśnienia „jak to się stało”, oraz w drugą – do końca, czyli opisu konsekwencji, rozwiązania sprawy.
Tutaj Twoim zadaniem jest opowiedzenie fragmentu historii, którą znasz z lektury lub innego tekstu kultury.
Ma szczególne znaczenie w przypadku opowiadania odtwórczego, gdzie kolejność wydarzeń musi zgadzać się z utworem, na którym się wzorujemy. Spisz wszystkie ważne elementy historii po kolei, w punktach. Dzięki temu nie pominiesz żadnej istotnej części i nie popełnisz błędu.
Przy opowiadaniu twórczym plan wydarzeń również może być przydatnym narzędziem. Pomoże Ci dobrze rozplanować poszczególne elementy i ułatwi pracę nad tekstem.
Nieodzownym elementem opowiadania jest jego tytuł. Najlepiej by był krótki i przyciągający uwagę czytelnika – ma być zachętą do przeczytania Twojego tekstu.
Jeśli nie masz pomysłu jak zatytułować swoją pracę, możesz poczekać z wyborem do końca pisania – mając przed sobą gotowe opowiadanie na pewno znajdziesz świetnie pasujący tytuł.
Wstęp to krótkie wprowadzenie do historii. Podobnie jak tytuł – powinien zainteresować odbiorcę tak, by nie mógł oderwać się od lektury Twojego tekstu.
Możesz zacząć od np. ciekawego opisu miejsca, czasu, relacji, bohatera – wybór zależy od tematu opowiadania oraz od tego, co gra w nim najważniejszą rolę.
Postaraj się, aby wstęp płynnie przeszedł w rozwinięcie i by były spójne.
Rozwinięcie stanowi najdłuższą część opowiadania.
W nim powinien być zawarty cały przebieg wydarzeń, który opisujesz. Staraj się by nie był on chaotyczny i by stanowił logiczną całość. Pamiętaj o dynamice tekstu.
Zakończenie to rodzaj podsumowania opisywanych wydarzeń – musi do nich ściśle nawiązywać.
Może przyjąć formę puenty, morału, czy też refleksji nad opisanymi wydarzeniami.
W przypadku, gdy nie opisaliśmy wystarczająco tematu, to daj nam szansę na poprawę, i napisz o tym.
Wszystkie niezbędne informacje jak się z nami skontaktować znajdziesz tutaj.
Wątpliwości językowe i wyjaśnianie pisowni trudnych wyrazów. Nie wiesz jak się pisze dane słowo? Znajdziesz tutaj informacje o zasadach pisowni, ortografii i regułach obowiązujących przy danym wyrazie lub wyrażeniu.
W każdej chwili możesz do nas napisać. E-mail i wszystkie inne niezbędne informacje znajdziesz tutaj.