Fascynator (z łac. fascinare 'fascynować') to lekkie nakrycie głowy dla kobiet, które składa się z piór, kwiatów, siatek i wstążek i jest przymocowane do włosów za pomocą narzędzi, takich jak spinki do włosów, opaski lub grzebienie. Fascynator w przeciwieństwie do kapelusza pełni funkcję czysto dekoracyjną. Ponieważ ledwo zakrywa głowę, zapewnia niewielką lub żadną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Fascynatory nosi się na uroczyste okazje, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.
Czy jest fascynator?
W USA pod koniec XIX wieku fascynator odnosił się do dzianego lub szydełkowego szalika noszonego na głowie. Podobne nakrycia głowy były wcześniej powszechne w Europie jako mantilla i fanchon. To znaczenie utrzymywało się w pierwszej połowie XX wieku, co można znaleźć w opowiadaniu Edith Wharton z 1911 r. Ethan Frome.
Obecne znaczenie tego słowa pojawiło się dopiero pod koniec XX wieku. Jednak pod innymi nazwami nakrycia głowy ozdobne i ozdobne wykonane z piór, kwiatów i wstążek mają długą tradycję w historii nakryć głowy kobiet w Europie. Ozdobne nakrycia głowy, takie jak fontanga, rozwinęły się z tradycji chrześcijańskich chust w XVII wieku. Na przykład francuska królowa Maria Antonina spopularyzowała w XVIII wieku strusie pióra jako nakrycie głowy. W latach dwudziestych modne były tak zwane kapelusze lalek (laleczki), małe miniaturowe kapelusze, które zakładano ukośnie na czoło lub spięto we fryzurę.
Termin „fascynator” opisujący specyficzny trend w modzie na kapelusze z końca XX i początku XXI wieku pojawił się pod koniec XX wieku, prawdopodobnie na pamiątkę małych kapeluszy koktajlowych z lat 30. i 60. XX wieku, które były noszone głównie do strojów wieczorowych, ale w wczesne projekty kapeluszy, przypominające fascynację z lat 80., zostały ponownie odwiedzone przez londyńskich projektantów, takich jak Stephen Jones i Philip Treacy.
Co to znaczy Fascynator?
Dowiedz się co oznacza „Fascynator” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Fascynator przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.