Limfa odnosi się do wodnistego, jasnożółtego płynu zawartego w naczyniach limfatycznych, który stanowi łącznik między płynem tkankowym (płynem międzykomórkowym) a osoczem krwi.
Układ limfatyczny z naczyniami limfatycznymi jako szlakami jest najważniejszym systemem transportowym w ludzkim ciele obok krwioobiegu. Specjalizuje się w transporcie składników odżywczych i odpadów, a także usuwa patogeny, takie jak bakterie i ciała obce w węzłach chłonnych.
Ludzka limfa
Skład limfy jest podobny do składu płynu tkankowego, z którego jest utworzona. Zawiera jony mocznika, kreatyniny, glukozy, sodu, potasu, fosforanu i wapnia. Ponadto istnieje wiele enzymów, takich jak amylazy, katalaza, dipeptydazy i lipazy, a także prekursory fibrynogenu i fibryny. Fibrynogen i fibryna odpowiadają za koagulację w przypadku długotrwałej stojącej limfy.
Stężenie białek w płynie tkankowym wynosi około dwóch gramów na litr. W naczyniach limfatycznych przewodu pokarmowego stężenie to może wzrosnąć do czterech gramów na litr, a w wątrobie do sześciu gramów na litr. Dzięki mieszaniu średnia zawartość białka w limfie wynosi od trzech do pięciu gramów na litr.
- Synonimy:
- chłonka
Co to znaczy Limfa?
Dowiedz się co oznacza „Limfa” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Limfa przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.