Rusofobia to negatywny stosunek do Rosji, Rosjan lub kultury rosyjskiej. Jest formą ksenofobii i przeciwieństwem rusofilii.
Rusofobię używa się jako etykietkę przez agencje rządowe, a także w kontrolowanej przez Kreml propagandzie dla osób, które nie zgadzały się z zachowaniem rosyjskiego prezydenta, m.in. w Rosji lub w pozostałej części świata za granicą.
Średniowiecze i wczesna nowożytność
Pierwsze negatywne wizerunki Rosjan pochodzą z XIII wieku w związku z walką Zakonu Krzyżackiego ze „schizmatykami” na Wschodzie. Na przykład w Inflant Rhyming Chronicle Rosjanie opisani są jako niewierni plądrujący ziemie chrześcijan. W tej chwili jednak nie można jeszcze mówić o systematycznej rusofobii.
Na przełomie XVI i XVI w. nasiliły się wojny rosyjsko-litewskie między Wielkim Księstwem Moskiewskim a Wielkim Księstwem Litewskim o dziedzictwo Rusi Kijowskiej. Roszczenie moskiewskich książąt rurykadzkich do bycia władcami całej Rusi spotkało się z oporem w unii personalnej Polski i Litwy. W tym czasie polscy uczeni i autorzy rozwinęli zwłaszcza publicystykę antyrosyjską, którą rozpowszechnili w całej Europie. Aby zapobiec sojuszom rosyjskim w Europie, król Zygmunt I napisał do władców europejskich i papieża, że „Moskale” są wrogami chrześcijaństwa i spiskowali z Turkami i Tatarami w celu zniszczenia chrześcijaństwa.
Co to znaczy Rusofobia?
Dowiedz się co oznacza „Rusofobia” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Rusofobia przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.