Sangwina to technika malarska oparta na odmianie tlenku żelaza zwanego hematytem, który występuje w postaci proszku, kostki lub płytki.
Może mieć różne odcienie, wszystkie z zakresu czerwieni – stąd jej nazwa, ponieważ przypomina krew – od pomarańczowo-czerwonej do purpurowo-brązowej.
Historyczne rysunki
Dawniej nazywana sinopią - od tureckiego miasta Sinope, skąd pochodził hematyt - była początkowo używana do rysunków przygotowawczych do fresku. Sangwiniczna linia była nakładana bezpośrednio na okładzinę ściany przeznaczonej do malowania.
Sangwinik stał się właściwą techniką rysunkową pod koniec XIV wieku: używano go wówczas na podkładzie papierowym, bądź w postaci stałej – linia pozostawiona przez sangwinik – bądź w postaci płynnej – woda nakładana pędzlem – często mieszana z innymi technikami: stalówką, czarnym kamieniem lub białą kredą.
Cechy sangwiny
Istotnymi cechami tego materiału są świetlistość i iluzjonistyczna siła wykończenia wcieleń, co czyni tę technikę idealną do dwóch rodzajów studiów: portretu i aktu. Sanguine był używany przez wielu malarzy, zwłaszcza Leonarda, Michała Anioła, Pontormo, Claude'a Lorraina, Charlesa Le Bruna, Jean-Honoré Fragonarda i francuskich impresjonistów - Maneta, Renoira, Morisota itp.
Co to znaczy Sangwina?
Dowiedz się co oznacza „Sangwina” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Sangwina przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.