Modus frygijski, w skrócie frygijski, pierwotnie odnosił się do gatunku oktawowego starożytnej Grecji Systema Téleion, później w średniowiecznym systemie tonów kościelnych trzeci ton lub deuterus Authenticus (charakteryzujący się ambitusem e-e1, repercussa c1 i finał e).
Tonacja była w stanie utrzymać się obok nowych tonacji durowych i molowych przez stosunkowo długi czas ze względu na swoje specjalne cechy tonalne. Dziś (np. w jazzie modalnym) jest często rozumiana tylko jako skala modalna o tej samej strukturze interwałowej.
Ponieważ trzeci stopień skali frygijskiej tworzy tercję małą do prymy, ma charakter molowy. Pomiędzy pierwszym i drugim oraz piątym i szóstym stopniem występuje krok półtonowy, pozostałe interwały to całe kroki.
Tonacja E-frygijska zawiera podstawowe tony muzyki zachodniej, które odpowiadają białym klawiszom instrumentów klawiszowych. Różni się od tonacji molowej e-moll obniżonym drugim stopniem („sekunda frygijska”).
Co to znaczy Skala frygijska?
Dowiedz się co oznacza „Skala frygijska” razem z opisem definicji tego wyrażenia. Jak stosować ten zwrot, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Skala frygijska przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.