Szrajberka z Auschwitz (2016) to tytuł filmu opowiadającego historię Zofii Posmysz oraz jej przeżycia związane z gestapo. Jest ona polską redaktorką i autorką tekstów.
Życie szrajberki
Zofia Posmysz jako 18-latka została aresztowana przez gestapo w Krakowie w 1942 r. podczas rozdawania ulotek, była przez wiele tygodni przesłuchiwana, a następnie deportowana do niemieckich obozów koncentracyjnych. Po dwóch i pół roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau (obóz kobiecy, oddział rolniczy) trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie została wyzwolona przez armię amerykańską 2 maja 1945 roku.
Po wojnie studiowała w Polsce (Uniwersytet Warszawski) i pracowała w Radiu Polska jako redaktor kultury. Jej słuchowisko Pasażerka zostało wydane w formie książkowej w 1962 roku.
Stworzyła słuchowisko radiowe Pasażerka z kabiny 45, które służyło zarówno jako szablon opery Pasażerka Mieczysława Weinberga, jak i scenariusza filmu Pasażerka Andrzeja Munka. Reżyser filmu zginął w wypadku samochodowym w 1961 roku podczas kręcenia filmu. Film został ukończony przez jego zespół i miał premierę w 1963 roku.
W 2015 roku była jedną z 19 osób, które przeżyły obóz koncentracyjny Auschwitz, których historia została zawarta w obszernym reportażu tytułowym The Last Witnesses niemieckiego magazynu informacyjnego Der Spiegel. Osiem różnych portretów ocalałych, zaprojektowanych przez fotografów Sarę Kewkowicz i Dmitrija Leltschuka, zostało wybranych i wydrukowanych na okładkę, z których jeden był portretem Zofii Posmysz.
Co to znaczy Szrajberka?
Dowiedz się co oznacza „Szrajberka” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Szrajberka przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.